Výzkum
Distribuce prvků v biologických tkáních
Téma tohoto výzkumu je velmi široké a tak nepřekvapí, že je do něj zahrnuta spousta spolupracujících laboratoří. V rámci výzkumu změřenému na to kam se ukládají Pt-cytostatika, spolupracujeme s doc. Masaříkem (LF MU). Osud cizorodých nanočástic v organismus je zkoumán ve spolupráci s Dr. Mikuškou (IACH AVČR) a doc. Buchtovou (IAPG AVČR). Ve spolupráci s Dr. Húskou (MENDELU) je sledován vliv nanočástic a jejich ukládání v listech Arabidopsis thaliana. Dlouhodobá spolupráce probíhá na řešení problematiky procesu spontánní regrese kožních nádorů s Dr. Horákem (IAPG AVČR), prof. Štěpánkovou (ČVUT) a prof. Adamem (MENDELU).
Ve spolupráci s dr. Scheerem (FaF MUNI), prof. Kaiserem (CEITEC VUT), dr. Nováčekem (CEITEC MUNI) a dr. Bačovským z firmy Delong Instrument se zabýváme testováním farmakokinetiky potenciálních teranostik ve formě jodových biodegradabilních nanočástic pro cévní mozkovou příhodu.
Bio-recognition tools – techniky pro stanovení biomolekul
Procesy v organismu jsou úzce spjaty s proteiny a dalšími biomolekulami. Přestože ICP-MS je prvkově specifický detektor podařilo se nám ve spolupráci s doc. Vaculovičovou (MENDELU) vyvinout techniky, které umožňují stanovení biomolekul pomocí ICP-MS. Těmito technikami jsou protilátky značené nanočásticemi (pro stanovení proteinů) a molekulově imprintované polymery (pro libovolné biomolekuly).
Studium koroze pomocí LA-ICP-MS
Tavené LiF-NaF soli jsou výborné chladící médium a proto jsou navrženy jako chladivo do jednoho z typů jaderných reaktorů Generace IV. Velkou nevýhodou je ale jejich silná korozní účinnost. Z tohoto důvodu jsme zkoumali vliv koroze LiF-NaF solí na slitiny na bázi Ni, které by měly sloužit jak konstrukční materiál. Morfologické změny vyvolané úpravou roztavených fluoridových solí (MFS) byly odhaleny a studovány pomocí EPMA (mikroanalýza elektronovou sondou) a LA-ICP-MS (laserová ablace induktivně vázaným plazmatem hmotnostní spektrometrie). Oběma metodami byly získány prvkové mapy zkorodované oblasti.